Jak podlewać ogród
Woda jest niezbędna, by rośliny w ogrodzie dobrze rosły. Kiedy jednak jest najlepsza pora na podlewanie? I jak to robić najskuteczniej? W tym miejscu przedstawiamy nasze porady, dzięki którym Twój ogród rozkwitnie!
3 krótkie porady na temat nawadniania!
- Podlewaj dużo, ale nie za często.
- Najlepszą porą na podlewanie jest poranek.
- Korzenie pochłaniają więcej wody, gdy pada deszcz lub niebo jest zachmurzone.
Jak często i jak mocno należy podlewać ogród?
Podlewanie roślin i krzewów
Większość roślin dobrze się rozwija, gdy jest podlewana mocno, ale rzadko. Gdy podlejesz je obficie, korzenie rosną głębiej, aby pobrać wodę. Z kolei dzięki głębokim korzeniom roślina ma większe szanse na przetrwanie suszy.
Podlewanie trawnika
W przypadku dobrze prosperującego trawnika najczęściej wystarczą opady deszczu, jednak podlanie może być konieczne w przypadku wystąpienia suszy. Z kolei nowo położony trawnik wymaga dużej ilości wody, dlatego najlepiej podlewać go kilka razy dziennie. Zraszacz ogrodowy pomoże Ci równomiernie podlać cały trawnik.
Wskazówka!
Aby sprawdzić, czy Twój trawnik jest wystarczająco podlany, możesz naciąć grunt. Ziemia powinna być wilgotna nawet 10–15 cm w głąb.
Podlewać rano czy wieczorem?
Najlepiej jest podlewać wcześnie rano. Dzięki podlewaniu rano korzenie zdążą zaabsorbować wodę, a ziemia wyschnie przed nadejściem nocy. Jeśli podlewasz w ciągu dnia, duża ilość wody odparowuje pod wpływem słońca lub ciepła. Gdy podlewasz wieczorem, ziemia pozostaje wilgotna przez całą noc, co zwiększa ryzyko zaatakowania roślin przez grzyby lub ślimaki.
Jaka pogoda jest dobra do podlewania?
Ziemia pochłania więcej wody, gdy jest już wilgotna. Jeśli jest sucha, absorpcja następuje wolniej. Dlatego dobrze jest podlewać przed lub po deszczu. Jeśli w najbliższym czasie nie zanosi się na deszcz, dobrym pomysłem może być podlewanie przy dużym zachmurzeniu.
„Jeśli podlewasz w ciągu dnia, duża ilość wody odparowuje pod wpływem słońca lub ciepła”.
Wskazówki ułatwiające wydajne podlewanie
- Wąż kroplujący umożliwia podlewanie, które oszczędza czas i wodę. Wąż umieszcza się w glebie, a woda wydostaje się na zewnątrz poprzez małe otwory. Idealne rozwiązanie do żywopłotu lub upraw!
- Łap deszczówkę do beczki na wodę! W ten sposób możesz wykorzystać opady, co jest korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska. Taką wodą możesz podlewać sadzonki lub uprawy w ogrodzie.
- Torebka nawadniająca umożliwia praktyczne podlewanie nowo zasadzonych lub wysuszonych drzew. Obfite podlewanie sprawia, że ich system korzeniowy rośnie głębiej.
Czy wiesz, że...
Temperatura wody ma znaczenie! Rośliny lubią najbardziej, gdy woda ma temperaturę ziemi i powietrza wokół. Dobrym sposobem jest wcześniejsze napełnienie konewki i odłożenie jej na jakiś czas, zanim nadejdzie pora na podlewanie.
0 produktów
Wyświetlono 0 z 0 produktów